22 Ağustos 2012 Çarşamba

Learning Design - IV

CopperCore Sunucusu ve SLED Player

Önceki yayında ReCourse LD Editörü ile UoL (Unit of Learning) oluşturmayı  görmüştük. Bu yayında ise hazırladığımız UoL belgelerini CopperCore sunucusunda yayınlamayı ve kullanıcıların yayınlanan UoL belgelerine erişerek SLED player ile oynatmalarını sağlayacağız.

TenCompetence sitesinde (1) bir CopperCore sunucusu bulunmasına rağmen erişim izinleri gibi nedenlerden dolayı bu sunucuyu kullanmak yerine CopperCore Runtime (ccrt) yazılımını indirerek kendi bilgisayarımıza br CopperCore sunucusu kurabiliriz.

CopperCore Runtime yazılımını (2) sitesinden indirebiliriz. ccrt yazılımı Java ile geliştirilmiştir ve çalışması için bilgisayarınızda JDK 5 veya üstü Java Geliştirme Kiti'nin kurulu olması gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızda JDK yoksa (3) adresinden Java Platformunun (JDK) en son sürümünü indirip kurabilirsiniz. cctr zip dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra bir klasöre çıkartmanız ve start_coppercore yığın dosyasını çalıştırmanız yeterlidir. Böylece bilgisayarınızda jboss uygulama sunucusu çalışmaya başlayacaktır (Bu aşamada masaüstünde bir cmd ekranı açılacaktır. Size devam etmeniz için Enter tuşuna basmanızı isteyen bir bildirimle karşılaşabilirsiniz. Bu durumda Enter tuşuna basarak programın çalışmasına devam etmesini sağlayabilirsiniz).

Bilgisayarınıza kurduğunuz CopperCore sunucusuna http://localhost:8080/linktool/ adresinden erişilebilirsiniz.  Bu aşamada  UoL yükleyebileceğiniz bir ekranla karşılaşacaksınız. Bu amaçla önce sunucuya kayıt olmanız ve oturum açmanız gerekmektedir.

Önceki yayında gösterildiği gibi ReCourse editör ile hazırladığınız bir UoL'yi kullanabileceğiniz gibi (4) adresinden daha önceden hazırlanmış bir UoL'yi de indirip kendi CooperCore sunucunuza yükleyebilirsiniz.
CopperCore sunucusu, bir UoL yüklendiğinde öncelikle belgeyi onaylama işleminden geçirir. UoL içersindeki tüm dosyalar onaylama işleminden geçirilir ve bir durum raporu sunulur. Herhangi bir dosya onaylanmaz ise CopperCore bu UoL'yi yayınlamaz. ReCourse ile sorunların giderilmesi ve Zip dosyasının tekrar oluşturularak CopperCore sunucusuna yüklenmesi gerekir.Yukarıdaki ekranda UoL'ye ait tüm dosyaların CopperCore tarafından denetimden geçirildiği ve onaylandığı görülmektedir. Bu aşamada "View available Units of Learning " seçeneği ile CooperCore sunucusunda yüklü bulunan UoL'ler  listelenir ve son yüklenen UoL seçilerek SLED Player ile oynatılması  sağlanır.

Bir UoL'nin değişik isimler altında ve değişik zamanlarda çalışmaya başlaması sağlanabilir. Örneğimizde "Candidas" isimli UoL'nin 22.08.2012 tarihinde Saat 11:14'den itibaren oynatılabilmesi amaçlanmıştır."Create Run" düğmesine tıklanarak belirtilen oyun oluşturulur. Daha sonra "Available Runs" ekranında "Run Title" başlığı altındaki isimlerden birisi seçilerek UoL oynatılmaya başlanır. Bu aşamada UoL'de rol alacak kullanıcının belirlenmesi istenir. Bir başka kullanıcı adı ile oturum açılmadığı durumda UoL'de siz rol alacaksınız. Aynı UoL'de oturum açan başkaları da rol alabilirler (Örneğin sınıftaki diğer öğrenciler ya da öğretici).

Kullanıcı belirlendikten sonra "Go to player" seçeneği ile UoL başlatılır.

Bu şamadan itibaren UoL kapsamında size atanan etkinlikleri gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Bilgisayarınıza kurduğunuz CopperCore sunucusu localhost yerine bir servis sağlayıcıya kurularak, diğer kullanıcıların da erişimine açılabilir. Böylece bir dersi alan öğrenciler UoL'de tasarlanan etkinlikleri gerçekleştirerek bir öğrenme ve öğretme deneyimini yaşayabilirler.

Siteler
(1) http://coppercore.tencompetence.org:8080
(2) http://tencompetence-project.bolton.ac.uk/ldruntime/downloads/
ccrt_3.4_tenc_update_v2_0_0_final_hsql.zip
(3) http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
(4) http://dspace.ou.nl/bitstream/1820/315/3/candidas_II.zip

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kişisel öğrenme ortamları konusunda deneyimlerinizi ve çalışmalarınızı benimle paylaşabilirsiniz.