5 Temmuz 2012 Perşembe

Başlangıç Sayfası Yaklaşımı ve iGoogle

Kişisel öğrenme ortamı oluşturmak için başlangıç sayfası (start page) kullanımı yaklaşımı pratik fakat riskli bir yaklaşım. Kişilerin her hangi bir ücret ödemeden, RSS okuyucularını, SlideShare, Delicious gibi sitelerini hemen bir başlangıç sayfasına wigdet ya da gadget olarak ekleyebilmeleri ve kullanabilmelerinden dolayı pratik bir yaklaşım. Fakat diğer taraftan kullanılan başlangıç sayfası hizmeti her an sona erebildiğinden dolayı da riskli bir yaklaşım. 


Bu durum 2012 Ocak ayında PageFlakes sitesinin hizmetini sona erdirmesiyle yaşandı. Bu gün ise iGoogle'ın sona erdirileceği Google tarafından duyuruldu (1). 


Gerçekte deneyimli bir kullanıcının bir başlangıç sayfasına ihtiyacı yok. Her kişisel bilgisayar bir kişisel öğrenme ortamıdır. Başlangıç sayfalarının temel faydası web tabanlı olmaları nedeniyle her hangi bir bilgisayarda kişinin başlıca programlarının derli toplu bir biçimde bir ekranda erişilebilir kılmasıdır. 


Bu kolaylığı tablet bilgisayarlar için geliştirilecek bir uygulama ile elde etmek mümkün görünmekte. Örneğin Windows 8 Metro ortamında SplitPage şablonu ile bir başlangıç sayfası oluşturulabilir. ItemsPage'deki her Item içerisine bir web hizmeti yüklenebilir. Kullanıcı ItemsPage'de swipe hareketi ile tüm hizmetlerin listesini görebilir. Herhangi bir hizmete tap yapıldığında o item'a ait açılacak SplitPage'de sayfasına gömülü olan Internet Explorer tarayıcısında seçili olan web sitesi açılabilir. Eğer item'lar "live tile" gibi tasarlanırsa kullanıcı tüm öğrenme ortamına tek bir sayfada hakim olabilecektir.


Böyle bir uygulama W3C Widget Packaging and XML Specification (2) kullanılarak daha da geliştirilebilir.


(1) http://support.google.com/websearch/bin/answer.py?hl=tr&answer=2664197
(2) http://www.w3.org/TR/widgets/

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kişisel öğrenme ortamları konusunda deneyimlerinizi ve çalışmalarınızı benimle paylaşabilirsiniz.