27 Ağustos 2015 Perşembe

Screen Note Capture for LifeLogging

Yaşam Günlüğü İçin Ekran Notu Yakalama

Günümüzde Web 2.0 tabanlı sitelerin bir bölümü kullanıcılarına ekrandaki öğelerin üstünü ya da altını çizerek vurgulama yapma ve ekrandaki öğelere ait not alma olanağı sunarak, daha sonra bu ekranlara geri geldiklerinde önceki deneyimlerinde önemli buldukları içeriği ve o andaki düşüncelerini anımsamalarına olanak sağlarlar. Özellikle e-öğrenme sitelerinde bu hizmete sıkça rastlanmaktadır.


Sitelerin sunduğu bu hizmet faydalı olmakla birlikte, bu yaklaşım kullanıcı etkinliklerinin sonuçlarının kullanıcıya ait olmayan sitelerde dağıtık biçimde tutulmasına yol açmaktadır. Bu durum yaşam günlüğü yaklaşımıyla çelişmektedir. Yaşam günlüğü yaklaşımı bireyin deneyimlerine ait anımsatıcı izlerin yine bireyin denetimindeki ortamlarda saklanmasını, böylece dış ortamların kapanması ya da erişim dışı kalması sonucunda bireyin deneyimlerine ait bir iz kaybı yaşamamasını öngörür.


Bilgi çalışanları zamanlarının önemli bir bölümünü bilgisayar başında geçirirler ve bilgisayar ekranı ile etkileşim kurarlar. Çalışırken, medyada zaman geçirirken, işlem yaparken, araştırırken, öğrenirken, yayınlarken ya da iletişim kurarken gün boyunca bilgisayar ekranlarından binlerce görüntü gelir ve geçer. Bireyler eğer bir siteye girdiklerinde ya da bir belge üzerinde çalışırken ekrandaki görüntünün daha sonra anımsamak istedikleri bir bölümünün, üstünü/altını/çevresini çizmeleri ya da bu bölümle ilgili bir not almaları gerektiğinde, bu amaçla site ya da yazılıma ait bir araç kullanmak yerine, site ve yazılımlardan bağımsız bir not alma aracı kullanmaları ve bu notları/vurgulamaları yaşam günlüğü sistemi içerisinde saklamalarının getireceği çeşitli avantajlar bulunmaktadır. 


Bu avantajları araştırmak amacıyla yaşam günlüğü için ekran görüntüsü yakalama uygulamasıyla (LifeLoggingSC) birlikte çalışacak bir ekran notu yakalama aracı geliştirildi. Geliştirilen araç şimdilik sadece seçili bir renk ve kalınlığa sahip bir fırçayla Windows ekranındaki öğelerin üzerinde vurgulama amacıyla çizim yapılmasına olanak sağlamaktadır. Üzerindeki öğelere vurgu yapılan ekran LifeLoggingSC ile yakalanmaya devam edilmekte ve yaşam günlüğüne kaydedilmektedir. 


Yaşam günlüğü için ekran notu yakalama aracı (LifeLoggingSNC) olarak isimlendirilen uygulama çalıştırıldıktan sonra ekranın üst bölümüne küçük bir şerit halinde yerleşmektedir. 


Resim 1. LifeLoggingSNC uygulamasına ait şerit

Şeride tıklanarak uygulama açılır ya da kapatılır. Şerit açıldığında kullanıcıya fırça kalınlığı ve rengi seçenekleri sunulmaktadır. Kullanıcı Start düğmesi tıkladıktan sonra Stop düğmesine tıklayana kadar fırça yardımıyla ekrandaki herhangi bir öğeyi vurgulayabilir. 


Resim 2. Şeridin açılmış hali

Kullanıcı Stop düğmesine tıkladıktan sonra da vurgular içerikten bağımsız biçimde ekranda kalmaya devam ederler. Kullanıcı uygulamadan çıkarak ya da farenin sağ tuşuna tıklayarak vurgulamaları silebilir. bu esnada vurgulanmış ekran LifeLoggingSC ile varsayılan olarak 30 saniyede bir yakalanmış olur. 

Resim 3. Masaüstündeki uygulamalarda yapılan vurgulamalar

Geliştirilen uygulamaya yeni özellikler eklenmesi, yaşam günlüğü sistemiyle bütünleştirilmesi, notlara tekrar erişim için bir yöntem geliştirilmesi ve vurgulama anında kullanılan fırçanın daha belirgin olması için çeşitli denemeler yapılmaya devam edilecektir. Diğer taraftan, benzeri bir işlevin yaşam günlüğü için ekran videosu yakalama yazılımı olan LifeLoggingSVC uygulamasına eklenmesi incelenecektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Kişisel öğrenme ortamları konusunda deneyimlerinizi ve çalışmalarınızı benimle paylaşabilirsiniz.